هیجان بیشتر با استفاده از یخ خشک برای تولد

یخ خشک همان دی اکسید کربن منجمد است اما همچون یخ معمولی که از آب تهیه می شود، ذوب نمی شود بلکه در دماهای بالاتر تصعید می شود یعنی به صورت مستقیم از حالت جامد به گاز تبدیل می شود به همین دلیل می تواند کاربردهای متفاوتی داشته باشد.

یکی از این کاربردها استفاده از آن در مراسم های مختلف همچون تولد و عروسی است. یخ خشک برای تولد می تواند برای میهمانان مخصوصا بچه ها بسیار هیجان انگیز باشد.

با یخ خشک جایی خیس نمی شود!

دی اکسید کربن به صورت طبیعی وجود دارد و از این گاز برای ساخت یخ خشک استفاده می شود. مهم ترین کاربرد یخ خشک برای تولد می تواند همان خاصیت خنک کنندگی آن باشد و از آن جایی که نسبت به یخ معمولی به دمای پایین تری برای از بین رفتن نیاز دارد و جایی را هم خیس نمی کند بسیار کاربردی است.

یخ خشک در دمای 78.5 – درجه سانتی گراد به حالت جامد است و با افزایش دما فرایند تغییر حالت آن نیز شروع می شود، با این تفاوت که به مایع تبدیل نمی شود بلکه مستقیما به حالت گاز در می آید که از این خاصیت در تزئینات برای مراسم مختلف می توان استفاده های شگفت انگیزی کرد. علت نام گذاری یخ خشک به این نام به همین دلیل است که این نوع یخ با تبدیل نشدن به مایع در واقع خیس نمی شود و جایی را هم خیس نمی کند.

یکی از کاربرد های یخ خشک استفاده در مراسمات تولد میباشد که در این شکل بنر یخ خشک برای تولد طراحی شده است.

فرانسه محل تولد یخ خشک

در سال ۱۸۳۵ میلادی، آدرین ژان پیر پیلوریه شیمیدان فرانسوی برای نخستین بار یخ خشک را کشف کرد. او در همان ابتدا به نتایجی رسید و کاربردهایی برای یخ خشک به دست آورد که ۶۰ سال بعد توسط دانشمندان آزمایش و مشاهده شد.

مهمترین کاربرد یخ خشک در جشن تولد

از مهم ترین کاربردهای یخ خشک برای تولد می توان به استفاده از این ماده در جهت سرگرمی اشاره کرد.

با ترکیب شدن یخ خشک و آب داغ به دلیل تصعید سریع یخ، نمایش زیبایی از حباب ها و مه غلیظ به وجود می آید که می توان از این خاصیت و این نمایش زیبا برای جذابیت هر چه بیشتر مراسم و مجالسی همچون تولد، عروسی و… استفاده کرد.

از یخ خشک برای تولد بچه ها می توان بازی ها و سرگرمی های مختلفی تدارک دید تا جشن تولد را خاطره انگیز و متفاوت با همیشه برگزار کرد. بازی هایی سرگرم کننده و خلاقانه همچون به تصویر کشیدن آتشفشان، به نمایش گذاشتن عینی عمل تصعید و … می تواند نمونه ای از این سرگرمی ها باشد.

استفاده از مه ساز یخ خشک برای تولد

مه ساز یخ خشک که به آن بخار مصنوعی نیز گفته می شود یکی از جلوه های ویژه زیبا در فضای محل برگزاری جشن تولد است و یکی از کاربردی ترین موارد استفاده از یخ خشک برای تولد که می تواند در جلوی جایگاهی که برای صاحب تولد در نظر گرفته شده و یا محل استقرار هدیه ها و یا حتی جایگاه مهمانان در فضا پخش شده و زیبایی منحصر به فردی را در محیط ایجاد کند. پخش مه یخ خشک به همراه نورپردازی، بسیار زیبا و خاطره انگیز خواهد بود.

هنگام بریدن کیک نیز در محلی که مخصوص کیک تولد است می توان از دستگاه مه ساز استفاده کرد تا همراه با برش کیک، روشن شده و باعث هرچه زیباتر شدن مراسم بریدن کیک تولد شود.

نوشیدنی های هیجان انگیز دودی در مراسم جشن تولد

نوشیدنی های دودی، نوشیدنی های و حتی خوراکی هایی هستند که شاید بیشتر از طعم آن ها، تماشایشان لذت بخش و خارق العاده است.دودی کردن نوشیدنی ها، دسر ها و سایر خوراکی ها در مراسم جشن تولد و مهمانی ها فضایی زیبا و بسیار جذاب خلق می کند. از تکه های یخ خشک می توان هم برای خنک کردن و هم زیبا کردن نوشیدنی ها استفاده کرد. از آن جایی که دمای یخ خشک بسیار پایین است، می تواند به خوبی نوشیدنی ها را خنک کند.

البته باید به این نکته مهم توجه کرد که به دلیل دمای فوق العاده پایین این ماده، هرگز نباید آن را به صورت مستقیم لمس کرد و برای این کار حتما باید از دستکش استفاده کرد به خصوص وقتی از یخ خشک برای تولد بچه ها استفاده می شود باید مراقبت بیشتری کرد تا بچه ها از روی نا آگاهی تکه های یخ را لمس نکنند.

یخ خشک بعد از این که در هوای اتاق با دمای معمولی قرار می گیرد، گرم می شود و مستقیمااز حالت جامد به حالت گاز تبدیل می شود و همین فرایند دودی غلیظ را تولید می کند. این دود به دلیل اینکه نسبت به هوای اطراف سردتر ، متراکم تر و سنگین تر استاز لیوان یا ظرف سرو نوشیدنی به سمت پایین حرکت می کند و فضای زیبا را خلق می کند.

استفاده از یخ خشک در تولد بسیار جذاب و بخصوص است.

نوشیدنی های دودی و تاثیر آن بر روی سلامتی

خوردن و یا نوشیدن خوراکی ها و نوشیدنی هایی که از آن ها دود متصاعد می شود، شما را نگران می کند؟!

نگران نباشید! یخ خشک بهداشتی اگر برای خنک کردن و زیباتر کردن خوراکی ها و نوشیدنی ها استفاده شود، کاملا بی خطر است.

تفاوت یخ خشک بهداشتی با نوع صنعتی آن در این است که یخ خشک بهداشتی از دی اکسیدکربن با کیفیت ساخته می شود که در واقع همان دی اکسید کربنی است که در نوشابه های گازدار به کار برده می شود و هر روزه همه افراد در سرتاسر دنیا، هزاران لیتر از آن نوشابه ها را مصرف می کنند. توجه به این نکته ضروری است که از یخ خشک برای تولد و مراسم ها به گونه ای باید در ظرف نوشیدنی ها و خوراکی ها استفاده کرد که امکان لمس دهان با آن وجود نداشته باشد زیرا همان طور که در بالا گفته شد، دمای بسیار پایین این ماده باعث آسیب جدی خواهد شد.

راه استفاده از یخ خشک بدون ترس و استرس!

بسیاری از افراد جهت استفاده از یخ خشک برای تولد، عروسی و مراسم های این چنینی استرس دارند و تصورشان بر این است که چون این ماده دی اکسید کربن جامد است، شاید موجب خفگی شود.

یخ خشک، از گاز دی اکسید کربن تشکیل شده و البته این گاز سمی نیست، اگرچه ترکیب هوا را تغییر می دهداما این اتفاق در جایی رخ می دهد که درصد اکسیژن هوا پایین باشد. ترس از خفگی در حلی که یخ خشک در آن استفاده شده است، با یک تهویه خوب و مناسب به طور کلی از بین می رود، اما به این موضوع توجه داشته باشید که می تواند در فضاهای محصور و کم اکسیژن مشکل ایجاد کند.

یکی دیگر از نگرانی هایی که برخی برای استفاده از یخ خشک در مورد آن صحبت می کنند، ترس از امکان انفجار است. اما جالب است بدانید که یخ خشک قابل اشتعال و انفجار نیست، اما اعمال فشار مستقیم برای تبدیل شدن از یخ جامد به گاز دی اکسید کربن ممکن است به انفجار بیانجامد. اگر یـخ خـشک در یک ظرف به صورت فشرده قرار داده شود و یا برای تبدیل از حالت جامد به گاز فشار خاصی به آن وارد شود خطر انفجار وجود دارد، اما قطعا از یخ خشک برای تولد و عروسی و مراسمی از این دست، استفاده هایی به این شکل نخواهد شد پس استرس انفجار را نداشته باشید.

کلام آخر

با توجه به نکاتی که در بالا ذکر شد یخ خشک دی اکسید کربن جامد است که خاصیت خنک کنندگی به مراتب بالاتر از یخ معمولی دارد چرا که این نوع یخ در دمای 78.5 – درجه سانتی گراد تولید می شود و می تواند مصارف بهینه بسیاری داشته باشد. یخ خشک جایی را خیس نمی کند، دودزا است و می تواند شکل و شمایل خاصی به نوشیدنی ها و خوراکی های شما بدهد و به همین دلیل از یخ خشک برای تولد، عروسی در کافه ها و رستوران ها و … استفاده فراوانی می شود.

دستگاه مه ساز که تا کنون بارها در مراسم های مختلف با آن روبرو شده اید، توسط یخ خشک کار می کند و آن منظره جالب و رویایی که به وجود می آید حاصل کار همین ماده است.

نکته بسیار با اهمیت به هنگام استفاده از یخ خشک، این است که به دلیل دمای فوق العاده پایین این ماده، یخ خشک هرگز نباید به صورت مستقیم با پوست تماس پیدا کند چراکه در صورت بروز این اتفاق قطعا به سلول های پوست آسیب جدی وارد خواهد شد.

برای تهیه انواع یخ های فانتزی، قاب های یخ بهداشتی، یخ خشک و … از فروشگاه آنلاین میثم یخ به آدرس مراجعه کنید و محصول مورد نظر خود را در سریع ترین زمان ممکن دریافت کنید.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *