استفاده از یخ خشک در صنایع غذایی یا یخ خشک خوراکی


یخ خشک نوعی ماده است که می‌ تواند به صورت مستقیم از حالت جامد به گاز تبدیل شود و در واقع جامدی است که در اثر گرما ذوب نمی شود. این ویژگی باعث به وجود آمدن کاربردهای فراوان برای یخ خشک می شود. یخ خشک خوراکی نوعی یخ خشک است که می توان از آن در مصارف و کاربردهای خوراکی استفاده کرد و از مزایای آن بهره مند شد. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه زیادی به آشنایی بیشتر با یخ خشک و به خصوص نوع خوراکی آن دارید و دوست دارید تا اطلاعات بیشتری درباره مزایای استفاده از این محصولات و همینطور کاربردهای مختلف یخ های خشک خوراکی به دست بیاورید باید بدانید که مطالعه این مطلب می تواند برای شما بسیار مفید و کاربردی باشد.

آشنایی با یخ خشک خوراکی

یخ خشک خوراکی یک محصول بسیار کاربردی است که در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌ گیرد و می ‌تواند کاربردهای فراوانی را برای شما به همراه داشته باشد. این نوع یخ خشک نیز مانند تمامی انواع مختلف یخ خشک از گاز CO2 تولید می ‌شود و به همین علت نیز می‌ توان از آن برای گازدار کردن نوشیدنی ‌های مختلف استفاده کرد که در ادامه به طور مفصل درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد. اگر با یخ خشک آشنایی داشته باشید حتما می دانید که این محصول برای اولین بار در کشور فرانسه تولید شد و بعد از آن بود که از این محصول در تمام دنیا برای کاربردهای مختلف استفاده می شد.

یخ خشک در ابتدا گاز CO2 است که تحت فشار تبدیل به مایع می‌ شود، در ادامه با سرد کردن دما و افزایش فشار این مایع را به جامد تبدیل می کنند که باعث به وجود آمدن این محصول می شود. زمانی که شما انواع یخ خشک را در محیط باز که دمایی بالاتر از دمای صفر دارد قرار می دهید این محصول به صورت مستقیم از جامد به گاز تبدیل می شود که از این فرایند می تواند در صنایع غذایی استفاده کرد و از مزایای مختلفی که ارائه می دهد نهایت بهره را برد.

بنر دلایل استفاده از یخ خشک در صنایع غذایی به همراه تصویر یک تکه یخ خشک در قاشق فلزی

چرا از یخ خشک به جای یخ معمولی در صنایع غذایی استفاده می‌ کنند؟

احتمالا این سوال برای شما هم به وجود آمده است که چرا از یخ خشک به جای یخ معمولی در صنایع غذایی استفاده می شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که استفاده از یخ خشک خوراکی می تواند مزایای زیادی داشته باشد که یخ معمولی بسیاری از این مزایا را ندارد. به عنوان مثال در زمان استفاده کردن از یخ های خشک خوراکی شما باعث خیس شدن محیط نمی شوید چرا که این یخ ها در فرایند تصعید به صورت مستقیم از جامد به گاز تبدیل می شوند. مزیت مهم دیگری که استفاده از این محصول دارد این است که مزه مواد غذایی مختلف را تغییر نمی دهد و این امکان را به شما می دهد تا بدون تغییر مزه و بوی مواد غذایی از آن استفاده کنید.

هزینه نگهداری از یخ های خشک خوراکی بسیار پایین است و این مسئله باعث کاهش هزینه های شما بعد از خرید این محصولات خواهد شد. علاوه بر تمامی موارد بیان شده باید بدانید که یکی از مهمترین مزایای استفاده از یخ های خشک خوراکی این است که در مقایسه با یخ های معمولی می توانند سرمای بسیار بیشتری را تولید کنند و در نتیجه بهره وری بیشتری برای شما داشته باشند. فراموش نکنید که حمل و نقل یخ های خشک خوراکی به علت دانسیته بالاتر بسیار ساده تر از یخ های معمولی است.

استفاده از یخ خشک خوراکی برای بسته بندی مواد غذایی

در بخش های قبلی اشاره کردیم که یخ خشک خوراکی می تواند کاربردها و مزایای زیادی را در صنعت مواد غذایی داشته باشد. یکی از مهمترین کاربردهای استفاده از یخ های خشک خوراکی در صنایع مواد غذایی استفاده از آن برای بسته بندی مواد غذایی است. این یخ های خشک قادر هستند تا سرمای بسیار زیادی را نسبت به حجم و وزنی که دارند تولید کنند به همین علت نیز در زمان کنسروسازی و یا بسته بندی مواد غذایی مختلف از آنها استفاده می شود تا از رشد و تکثیر باکتری ها درون بسته بندی مواد غذایی جلوگیری شود.

توجه داشته باشید که استفاده از این ماده در کنار مواد غذایی هیچ آسیبی به آنها نمی رساند و هیچ گونه ضرری را نیز برای بدن انسان ندارد. در نتیجه شما می توانید به راحتی از این یخ های خشک استفاده کنید تا از رشد باکتری ها در محیط و در داخل بسته بندی مواد غذایی جلوگیری کرده باشید.

بنر استفاده از یخ خشک برای گازدار کردن نوشیدنی های مختلف به همراه عکس نوشیدنی های گازدار شده با یخ خشک

استفاده از یخ خشک خوراکی برای گازدار کردن نوشیدنی ها

شاید برای شما جالب باشد که بدانید یکی از مهمترین کاربردهای یخ خشک خوراکی استفاده از این محصول برای گازدار کردن نوشابه ها و بسیاری از نوشیدنی های دیگر است. توجه داشته باشید که برخلاف روش های دیگری که برای گاز دار کردن نوشیدنی های مختلف وجود دارد، با استفاده از یخ های خشک خوراکی شما طعم نوشیدنی ها را تغییر نخواهید داد و همین عامل نیز باعث شده است تا این محصول هم کاربردهای خانگی و هم کاربردهای صنعتی برای گازدار کردن نوشیدنی های مختلف داشته باشد.

کاربرد مهم دیگری که در صنایع مواد غذایی می توانیم از یخ های خشک خوراکی مشاهده کنیم جلوگیری از حضور اکسیژن درون بسته بندی مواد غذایی و به خصوص نوشیدنی های گازدار است. زمانی که شما از یخ های خشک خوراکی درون بسته بندی مواد غذایی و یا در داخل نوشیدنی های گازدار استفاده می کنید در واقع از حضور اکسیژن در آنها جلوگیری می کنید. عدم حضور اکسیژن باعث می شود تا مواد غذایی مختلف فاسد نشده و طعم آنها در طول گذر زمان تغییر پیدا نکند.

کاربرد یخ خشک خوراکی برای تزیین نوشیدنی ها در کافی شاپ ها

اگر به یک کافی شاپ شیک مراجعه کنید و درخواست یک نوشیدنی جذاب را به آنها بدهید احتمالا مشاهده می کنید که نوشیدنی شما به شکل خاصی سرو می شود و در اطراف آن چیزی شبیه به دود و یا مه وجود دارد که باعث زیبایی چند برابری این نوشیدنی ها شده است. این ماده شبیه به دود یا مه چیزی جز یخ خشک خوراکی نیست که به کنار نوشیدنی های شما اضافه شده است تا علاوه بر زیبایی باعث گازدار شدن طبیعی نوشیدنی های شما شود. امروزه استفاده از یخ های خشک خوراکی در بسیاری از کافی شاپ ها و رستوران ها رایج شده است و شاهد آن هستیم که اکثر صاحبان کافی شاپ ها و رستوران ها به دنبال خرید این محصول می باشند.

مجددا باید توجه داشته باشید که استفاده از یخ های خشک خوراکی در کنار نوشیدنی های شما در کافی شاپ ها و رستوران ها هیچ ضرری ندارد و باعث بروز مشکل از نظر سلامتی در نوشیدنی های شما نمی شود. علاوه بر این به هیچ وجه عطر و طعم نوشیدنی های را نیز تغییر نمی دهد؛ بنابراین شما با خیالی راحت می توانید این نوشیدنی ها را مصرف کنید.

از یخ خشک خوراکی به طور موقت به جای فریزر استفاده کنید

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که فریزرتان با مشکل مواجه شود و برای چند ساعت نتوانید آن را روشن کنید. در چنین شرایطی برخی از مواد غذایی ممکن است فاسد شوند و یا این که کیفیت خود را در اثر افزایش دما از دست دهند. یکی از بهترین روش هایی که برای جلوگیری از فاسد شدن و عوض شدن طعم مواد غذایی در چنین شرایطی وجود دارد استفاده از یخ خشک خوراکی به جای فریزر است. این راهکار می تواند یک راه حل کم هزینه ولی در عین حال بسیار کاربردی برای شما باشد تا بتوانید برای چند ساعت بدون فریزر از مواد غذایی خود نگهداری کنید.

بنر فروشگاه اینترنتی  یخ خشک میثم یخ

راهنمای خرید یخ خشک خوراکی

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه مند به خرید یخ خشک خوراکی هستید احتمالا به دنبال فروشگاهی معتبر برای خرید این محصولات هستید. یکی از بهترین و معتبرترین فروشگاه هایی که در این زمینه فعالیت می کند فروشگاه اینترنتی میثم یخ  است که خدمات فوق العاده ای را به شما ارائه می دهد. شما می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی ما بهترین و با کیفیت ترین یخ های خشک خوراکی را خریداری کنید. کیفیت این یخ های خشک خوراکی به طور کامل به شما ضمانت داده می شود و نیازی نیست که در این خصوص نگرانی خاصی داشته باشید.

یکی دیگر از مزایای مهم خرید یخ های خشک خوراکی از فروشگاه اینترنتی ما این است که ما تخفیف های ویژه ای را برای خرید این محصولات در اختیار شما قرار داده ایم که به شما این امکان را می دهد تا بتوانید با کمترین قیمت ممکن یخ های خشک مورد نیاز خود را خریداری کرده و در هزینه های خود صرفه جویی کنید. توجه داشته باشید که خرید این یخ های خشک از فروشگاه اینترنتی ما بسیار ساده و راحت است و شما تنها با چند کلیک ساده می توانید این کار را انجام داده و محصولات خریداری شده را درب منزل خود تحویل بگیرید.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *